Erasmus + w Finlandii

 
W ramach projektu Erasmus + Akredytacja, grupa nauczycielek z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Wolbromiu - Dagmara Zgadzaj, Małgorzata Janiec oraz Barbara Olewińska odbyły mobilność job shadowing do fińskiego przedszkola i szkoły podstawowej położonej w miejscowości Kaarina znajdującej się obok miasta Turku, byłej stolicy Finlandii. Mobilność odbyła się w pierwszym tygodniu ferii. Opiekunką i koordynatorką, która ciepło i serdecznie powitała grupę polskich nauczycielek była dyrektorka przedszkola “Pilke Aurora” - Charlotte Lundell, którą wsparł podczas pobytu w szkole “S:t Karins Svenska Skola”, wicedyrektor Fredrik Borg.
 
 
Pobyt w Finlandii i możliwość podpatrzenia pracy nauczycieli, przedszkolaków i uczniów był fantastycznym sposobem na zdobycie wiedzy, zrozumienie różnic kulturowych oraz zainspirowanie się nowymi metodami nauczania. Bogato wyposażone sale przedszkolne, pracownie szkolne, ich funkcjonalność oraz innowacyjny sposób prowadzenia zajęć oparty na skupieniu się na potrzebach rozwojowych dziecka wywarły na nas ogromne wrażenie. Jednym z celów job shadowing było poznanie filozofii tzw. outdoor learning, czyli edukacji na świeżym powietrzu. Odgrywa ona istotną rolę w systemie edukacyjnym w Finlandii, a surowy klimat tego kraju nie jest przeszkodą, lecz często inspiracją do tego rodzaju aktywności. Edukacja na świeżym powietrzu ma na celu nie tylko rozwijanie wiedzy, ale także budowanie silnych więzi między rówieśnikami oraz kształtowanie umiejętności życia w zgodzie z naturą.
 
Mamy nadzieję, że część podpatrzonych innowacji uda się nam zaadaptować w naszej szkole i przedszkolu a naturalną kontynuacją współpracy z fińską placówką będzie realizacja projektów etwinningowych.