Festyn Rodzinny Przedszkola Publicznego nr 1 im. Misia Uszatka w Wolbromiu: outdoor learning, radość, zabawa i nowoczesne technologie

W piękne wtorkowe popołudnie, 28 maja, o godzinie 16:00, przy Szkole Podstawowej nr 1 w Wolbromiu odbył się Festyn Rodzinny Przedszkola Publicznego nr 1 im. Misia Uszatka w Wolbromiu. Wydarzenie to zgromadziło liczne rodziny, które przyszły wspólnie świętować i cieszyć się atrakcjami przygotowanymi specjalnie na ten dzień.

Festyn rozpoczął się od powitania uczestników festynu przez Dyrekcję Zespołu Szkolno- Przedszkolnego  oraz podziękowaniu wszystkim za przybycie i zaangażowanie w organizację wydarzenia. Miłym akcentem była obecność Burmistrza Miasta i Gminy Wolbrom, Pana Radosława Kusia, który przybył, aby osobiście życzyć wszystkim uczestnikom udanej zabawy. Jego obecność i ciepłe słowa wsparcia były ważnym elementem tego radosnego wydarzenia.

Różnorodne atrakcje dla wszystkich

Festyn oferował szeroką gamę zabaw i aktywności na świeżym powietrzu, które cieszyły się ogromnym zainteresowaniem:

  • Fotobudka –możliwość wykonania pod okiem Pani Fotograf Iwony Zaręby- Straszak zabawnych zdjęć z rodziną była jedną z najchętniej odwiedzanych atrakcji. Przygotowana ścianka zdjęciowa z wizytówką przedszkola, sprawiła że pamiątkowe fotografie będą przypominać o festynie jeszcze przez długi okres czasu.
  • Taniec z członkiem rodziny – tańce na świeżym powietrzu były okazją do wspólnej zabawy i śmiechu. Rodzice i dzieci tańczyli razem, tworząc niesamowitą atmosferę radości.
  • Tor przeszkód pt. "Segregacja Modna sprawa! To sprzątanie i zabawa” – edukacyjna zabawa, w której dzieci mogły nauczyć się zasad segregacji odpadów, pokonując tor przeszkód. To była świetna okazja do połączenia nauki z zabawą.
  • Stanowisko robienia tatuaży, malowania twarzy i robienia warkoczyków – zaangażowani rodzice zapewnili dzieciom kolorowe tatuaże, fantazyjne malunki na twarzach oraz piękne warkoczyki.
  • Strefa kolorowanki – rodzice wraz z dziećmi wspólnie tworzyli rysunki, co było świetną formą integracji i wspólnej twórczości.
  • Strefa układania puzzli – wspólne układanie puzzli to nie tylko zabawa, ale i rozwijanie umiejętności logicznego myślenia oraz cierpliwości.
  • Gra terenowa z QR kodami – nowoczesna zabawa polegająca na odnajdywaniu i skanowaniu QR kodów rozmieszczonych na terenie festynu. Każdy kod krył w sobie wskazówkę do odnalezienia liter tworzących hasło.
  • Wyścigi robotów Photon na matach – interaktywna zabawa, w której dzieci mogły sterować robotami, ucząc się jednocześnie podstaw programowania.
  • Strefa OSP Wolbrom – strażacy na czele z Panem Grzegorzem Osmendą- naczelnikiem OSP w Wolbromiu,  prezentowali zasady resuscytacji krążeniowo-oddechowej, pierwszej pomocy oraz przypominali numery alarmowe. Dzieci miały możliwość nauczenia się ważnych umiejętności ratunkowych.
  • Studio Artystyczne Ochy i Achy – pokazy z bańkami mydlanymi przygotowane przez Panią Joannę Kyć oraz Pana Przemysława Kycia  zachwyciły zarówno dzieci, jak i dorosłych. Wielkie, kolorowe bańki unoszące się w powietrzu wzbudziły zachwyt wszystkich uczestników.
  • Strefa gastronomiczna – zapach popcornu, waty cukrowej i pieczonych kiełbasek ufundowanych przez Pana Marka Latacza przyciągał wszystkich gości. Stowarzyszenie Motocyklistów Wolbromskich z Panem Tomaszem Płaszczykiem- Radnym Rady Miejskiej w Wolbromiu na czele, zapewniło nieocenione wsparcie w obsłudze strefy gastronomicznej.
  • Stoisko Fiber- nie zabrakło również gadżetów dla najmłodszych ufundowanych przez firmę Fiber oraz leżaków, które umożliwiły wypoczynek po intensywnych zabawach w wyżej wymienionych strefach.

Czytaj więcej: Festyn Rodzinny Przedszkola Publicznego nr 1 im. Misia Uszatka w Wolbromiu: outdoor learning,...

Dzień Europejski

 

W przedszkolnych murach dzieje się wiele magicznych rzeczy, ale jednym z ciekawych wydarzeń dla małych odkrywców jest Dzień Europejski. To niezwykłe święto, które pozwala najmłodszym poznać tajemnice i bogactwa kontynentu, na którym żyją. W dniu Europejskim przedszkolaki wyruszają w podróż po symbolach Unii Europejskiej, odkrywając, że granice nie są przeszkodą, a różnorodność to siła.

Jednym z ważnych elementów edukacyjnych było przekazanie informacji, że Polska leży w Europie. Poprzez proste i przystępne dla dzieci słowa, nauczyciel tłumaczył, jak ważne jest nasze miejsce w tej wielkiej rodzinie europejskiej.

Flaga Unii Europejskiej stała się niezwykle ważnym punktem programu. Dzieci z zaciekawieniem przyglądały się fladze symbolizującej solidarność państw członkowskich. Nie mniej ważne były słowa hymnu unijnego, które maluchy słuchały z radością i entuzjazmem. Melodia stała się dla nich symbolem jedności i współpracy, przynosząc ze sobą przesłanie o potrzebie pracy dla dobra wszystkich.

Dodatkową atrakcją było poznanie maskotki Unii Europejskiej. Przedszkolaki z uśmiechem przyjęły sympatyczną postać, która stała się symbolem przyjaźni między narodami i wzajemnego zrozumienia.

To niezwykłe doświadczenie zakończył edukacyjny film, który w sposób dostosowany do wieku dzieci przedstawił im cele i wartości Unii Europejskiej. Poprzez obrazy i proste opisy, maluchy mogły lepiej zrozumieć, dlaczego współpraca między krajami jest tak istotna dla rozwoju całego kontynentu.

Poznanie symboli Unii Europejskiej było dla przedszkolaków pierwszym krokiem w odkrywaniu wielkiej wspólnoty, do której należą. Dzieci z zaciekawieniem i radością uczestniczyły w zajęciach, zyskując pierwsze, cenne informacje o Europie, które będą kształtować ich świadomość europejską już od najmłodszych lat.

W ramach Dnia Europejskiego dzieci poznały również ciekawostki na temat Finlandii i Norwegii, które nauczycielki Zespołu Szkolno- Przedszkolnego odwiedziły w ramach mobilności programu Erasmus +.  Przedszkolaki zapoznały się z flagami wyżej wymienionych flag, słuchały hymnów i oglądały prezentację przedstawiające jak wygląda nauka w szkołach i przedszkolach w Finlandii i Norwegii.

Tego dnia przedszkolaki nie tylko poznawały symbole i wartości Unii Europejskiej, ale także odkrywały, jak ważne jest poszanowanie różnorodności i współpraca między narodami. Dzieci z radością uczestniczyły w zajęciach, niosąc ze sobą nowe, cenne informacje o Europie, które będą kształtować ich świadomość europejską już od najmłodszych lat.

Zapraszamy do galerii.

 

 

 

Erasmus + w Finlandii

 
W ramach projektu Erasmus + Akredytacja, grupa nauczycielek z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Wolbromiu - Dagmara Zgadzaj, Małgorzata Janiec oraz Barbara Olewińska odbyły mobilność job shadowing do fińskiego przedszkola i szkoły podstawowej położonej w miejscowości Kaarina znajdującej się obok miasta Turku, byłej stolicy Finlandii. Mobilność odbyła się w pierwszym tygodniu ferii. Opiekunką i koordynatorką, która ciepło i serdecznie powitała grupę polskich nauczycielek była dyrektorka przedszkola “Pilke Aurora” - Charlotte Lundell, którą wsparł podczas pobytu w szkole “S:t Karins Svenska Skola”, wicedyrektor Fredrik Borg.
 
 
Pobyt w Finlandii i możliwość podpatrzenia pracy nauczycieli, przedszkolaków i uczniów był fantastycznym sposobem na zdobycie wiedzy, zrozumienie różnic kulturowych oraz zainspirowanie się nowymi metodami nauczania. Bogato wyposażone sale przedszkolne, pracownie szkolne, ich funkcjonalność oraz innowacyjny sposób prowadzenia zajęć oparty na skupieniu się na potrzebach rozwojowych dziecka wywarły na nas ogromne wrażenie. Jednym z celów job shadowing było poznanie filozofii tzw. outdoor learning, czyli edukacji na świeżym powietrzu. Odgrywa ona istotną rolę w systemie edukacyjnym w Finlandii, a surowy klimat tego kraju nie jest przeszkodą, lecz często inspiracją do tego rodzaju aktywności. Edukacja na świeżym powietrzu ma na celu nie tylko rozwijanie wiedzy, ale także budowanie silnych więzi między rówieśnikami oraz kształtowanie umiejętności życia w zgodzie z naturą.
 
Mamy nadzieję, że część podpatrzonych innowacji uda się nam zaadaptować w naszej szkole i przedszkolu a naturalną kontynuacją współpracy z fińską placówką będzie realizacja projektów etwinningowych.