I Powiatowy Konkurs Recytatorsko- Plastyczny

31.05.2022 r. w Domu Kultury "Hutnik" w Jaroszowcu odbył się I Powiatowy Konkurs Recytatorsko - Plastyczny pod hasłem: „Ludzie to anioły z jednym skrzydłem, dlatego aby się wznieść, musimy trzymać się razem...” Maria Konopnicka, zorganizowany przez Gminny Ośrodek Kultury w Kluczach. Konkurs został przygotowany w związku z obchodami 180. rocznicy urodzin Marii Konopnickiej i był adresowany do przedszkoli i szkól podstawowych z terenu powiatu olkuskiego. Honorowy Patronat nad konkursem objął Starosta Powiatu Olkuskiego. Jest nam bardzo miło przekazać, że laureatem konkursu recytatorskiego w kategorii 7 – 10 latków została Eliza Marchaj (grupa „Wiewiórki”) zdobywając wyróżnienie. Uroczyste wręczenie nagród i dyplomów nastąpiło 9.06.2022r.

Serdecznie gratulujemy!!!

 

Czytaj więcej: I Powiatowy Konkurs Recytatorsko- Plastyczny

,,Odkrywamy Solilandię”- zerówka w Kopalni Soli w Wieliczce

15 czerwca sześciolatki z oddziałów przedszkolnych wyruszyły na wycieczkę do Kopalni Soli w Wieliczce, która znajduje się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Przedszkolaki zwiedzały kopalnię z przewodnikami- górnikami, szlakiem Trasy Turystycznej. Uczestniczyły w zajęciach edukacyjnych ,,Odkrywamy Solilandię” połączonych z poznawaniem baśniowych wielickich podziemi. Dzieci podczas zwiedzania kopalni spotkały się z tajemniczym Skarbnikiem, brały udział w quizach  oraz rozwiązywały zagadki. W zabawach towarzyszył im skrzat Soliludek.

Zmęczone długą wędrówką przedszkolaki udały się na obiad do położonej 125 m. pod ziemią Karczmy Górniczej. Następnie dzieci odbyły terapię wziewną spacerując po Tężni zasilanej solanką z wielickiej kopalni. Dużo radości sprawiły dzieciom zabawy na placu zabaw w parku św. Kingi.

Ostatnim punktem wycieczki było samodzielne zakupienie pamiątek z tego pięknego miejsca. To była udana wyprawa. Dzieci wróciły do domu uśmiechnięte i zadowolone.

 

Ogólnopolska kampania ,,Przytul się do drzewa"

W tygodniu dobrych uczynków dla lasu, 6-latki wzięły udział w  Ogólnopolskiej kampanii - PRZYTUL się do DRZEWA. Akcja ta ma celu zwrócenie uwagi na bezpieczne i mądre poruszanie się po lasach, uczula na rzeczy, które mogą nieświadomie doprowadzić do pożaru. Aby spełnić założenia kampanii zrobiliśmy zdjęcia i oznaczyliśmy je #straznicylasow. Dzięki temu drzewa poczuły się bezpieczne, a my sprawiliśmy, że takimi małymi krokami jesteśmy w stanie pokazać całej Polsce, że kochamy nasze Polskie lasy i chronimy je przed powstawaniem pożarów.


Z nadesłanych prac zostanie utworzona piękna ekologiczna wystawa Przytul się do drzewa, a nasze zdjęcia będą podziękowaniem dla Strażników Lasów za ich wkład w ochronę przyrody.

Lekcja przedsiębiorczości dla przedszkolaków

Sama wiedza nie wystarczy, trzeba jeszcze umieć ją stosować.

                                                                           JOHANN W. GOETHE

 

„JESZCZE NIE WIEMY KIM BĘDZIEMY, ALE ZAWODY JUŻ POZNAJEMY” – lekcja przedsiębiorczości dla przedszkolaków.

W ramach współpracy z Rodzicami w czwartek 9 czerwca sześciolatki z oddziałów przedszkolnych odwiedziły panie z PKO Bank Polski – Joanna Brzezińska, mama Natalii oraz Aneta Baranek. Celem spotkania było przybliżenie dzieciom specyfiki pracy w banku oraz poznanie ciekawostek o pracy bankiera, monetach i banknotach.

Przedszkolaki z dużym zainteresowaniem słuchały prelekcji gości. Poznały znaczenie podstawowych pojęć, takich jak: bank, bankomat, oszczędzanie, moneta, banknot, liczarka, kalkulator, karta płatnicza, PIN itp. Miały okazję obejrzeć banknoty i monety waluty polskiej, wspólnie odczytywały nominały, dowiedziały się o znakach zabezpieczających, takich jak znak wodny, nitka zabezpieczająca, pas opalizujący. Mogły zobaczyć, jak działa liczarka oraz urządzenie do sprawdzania autentyczności banknotów. Dopełnieniem tych wiadomości była projekcja filmu edukacyjnego pt. „Krótka historia pieniądza”, dzięki któremu sześciolatki dowiedziały się jak kształtowała się droga pieniądza od czasów starożytnych do dnia dzisiejszego. Zobaczyły jak wraz z rozwojem cywilizacyjnym zmieniały się formy i cechy pieniądza, a także poznały znaczenie pieniędzy w życiu codziennym. Zrozumiały tym samym, jakie znaczenie ma rozsądnie planowanie wydatków. Co ciekawe okazało się, że już tak małe dzieci potrafią docenić rolę „pieniążków” w życiu człowieka.

Czytaj więcej: Lekcja przedsiębiorczości dla przedszkolaków

Dzień Dziecka

 

„Kiedy śmieje się dziecko, śmieje się cały świat”

czerwca to najradośniejsze, najweselsze i najbardziej rozkrzyczane święto ze wszystkich świąt. W tym roku, w naszym przedszkolu, obchodziliśmy ten wyjątkowy dzień, niezwykle radośnie. Od samego rana panowała wyjątkowa atmosfera. Na przedszkolaków czekało wiele atrakcji, m.in. wyjazd do Domu Kultury na film : „Pan Wilk i spółka” (bezpłatny przejazd zorganizowała Rada Rodziców), zabawy na placu zabaw, tańce przy muzyce, konkursy, zabawy oraz gry zespołowe i indywidualne. Aby uświetnić obchody tego dnia, dzieci z ul. Piłsudskiego, otrzymały poczęstunek w postaci ciasteczka - Lubisia i soczku w kartoniku (zakupione przez Państwo Purzyckich). Wszyscy milusińscy dostali też pełne słodyczy paczki.

W tym szczególnym dniu wszystkich, zarówno dzieci jak i nauczycieli, nie opuszczał dobry humor, a uśmiechy na twarzach były oznaką dobrej zabawy. To był wspaniały dzień, który na długo pozostanie w naszej pamięci.