W krainie sztuki graficznej

Powiedz mi, a zapomnę, pokaż mi, a zapamiętam, pozwól mi działać, a zrozumiem. (Konfucjusz)

W dniu 10 maja br. odbyły się w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Wolbromiu warsztaty graficzne z artystką grafik, Panią Ewa Kutylak.

Pani Ewa jest absolwentką Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu. Uprawia grafikę artystyczną i warsztatową posługując się klasycznymi technikami graficznymi: suchą igłą, mezzotintą, akwafortą, miedziorytem. Zajmuje się również projektowaniem graficznym, ilustracją i fotografią artystyczną. Prowadzi warsztaty artystyczne. Bierze udział w wystawach w kraju i za granicą. Laureatka nagród, wyróżnień, stypendiów artystycznych. Jej prace można zobaczyć i kupić w prywatnych galeriach w kraju i za granicą, m.in w galerii TRIADA w Gdańsku, galerii M we Wrocławiu, Larry Warnock Fine Arts w Palm Springs (USA) czy w galerii Art Supplement w Getyndze (Niemcy).Grafika artystyczna, jaką tworzy Ewa Kutylak, to techniki wklęsłe, w których farba drukarska pokrywa zagłębienia wyżłobione lub wytrawione w metalowej matrycy (zazwyczaj miedzianej), z której następnie powstają odbitki na papierze. Każda odbitka jest numerowana, a ich ilość zależy od wyboru techniki, zwykle jest to 30, 40 sztuk.

Pani Ewa Kutylak z chęcią przybyła do naszego oddziału przedszkolnego na zaproszenie wychowawczyni grupy „Wiewiórki”, aby podzielić się swoją wiedzą i umiejętnościami w zakresie sztuki graficznej, gdzie w dwóch grupach: „Misie” (wych. B. Strojna) i „Wiewiórki” ( wych. M. Kantor) dzieci wzięły udział w zajęciach praktycznych. Przedszkolaki z zerówki z zaangażowaniem najpierw projektowały, potem tworzyły suchą igłą na pleksji swoje wyobrażenia, następnie nakładały farby, by potem z wielkim zapałem odtwarzać je na papierze czerpanym przy pomocy prasy graficznej. Były to prawdziwe czary dla dzieciaków, które z ciekawością obserwowały efekty swoich działań. Tym bardziej było to dla nich ważne, że swoje dzieła dedykowały rodzicom z okazji zbliżającego się święta. Wysuszone prace zostaną opisane tytułami, które dzieci same wymyślą, a następnie oprawione trafią do rąk rodziców naszych milusińskich. Była to także lekcja pokazowa dla uczniów klas starszych, którzy na zajęciach plastycznych uczyli się teorii na temat sztuki graficznej, a teraz naocznie mogli obejrzeć proces jej tworzenia.

Warsztaty były dużą frajdą dla dzieci - działając mogły pokazać swoją kreatywność. Dzieciaki były dumne ze swoich prac, ale i uczniowie klas starszych z zainteresowaniem obserwowali jak powstaje dzieło rąk własnych. Spotkanie było bardzo udane, cieszymy się, że wyzwoliło w małych artystach tak dużą chęć i radość tworzenia.