OSTATNIA WYCIECZKA SZEŚCIOLATKÓW

W piękny i słoneczny dzień, 13 czerwca br., dzieci 6-letnie z grup „Misie” i „Wiewiórki” udały się na ostatnią już wspólną wycieczkę, tym razem do Chorzowa i Zabrza.

Jako pierwsze sześciolatki odwiedziły największe i najstarsze polskie planetarium /Planetarium Śląskie/, gdzie przeniosły się w tajemniczy świat gwiazd, planet, księżyca, komet i meteorów. Pod wielką 23-metrową kopułą, stanowiącą ekran sztucznego nieba, dzieci „odbyły podróż w kosmos”  na statku kosmicznym, pod kierunkiem wielkiego polskiego astronoma Mikołaja Kopernika. Poznały planety Mars, Jowisz, podziwiały Wielką i Małą Niedźwiedzicę oraz inne gwiazdozbiory. Po wspaniałym seansie zwiedziły Obserwatorium Astronomiczne, a w nim zobaczyły największy w Polsce refraktor, czyli lunetę soczewkową. Wielkie wrażenie zrobiła na przedszkolakach otwierająca się i obracająca nad ich głowami  kopuła obserwatorium. W drodze powrotnej dzieci oglądały wielki zegar słoneczny i próbowały odczytać na nim aktualną godzinę.

Z Chorzowa 6-latki pojechały do Zabrza, gdzie zwiedziły Zabytkową Kopalnię Węgla Kamiennego ,,Guido" – „Sztolnię Królowej Luizy”. Podziemna trasa, którą przebyły dzieci  wypełniona jest zarówno multimediami, jak i działającymi maszynami górniczymi, takimi jak olbrzymia piła do podcinania pokładu węglowego zwana wrębiarką, kombajn jednobębnowy czy strug ścianowy. Miejscami robiło się bardzo ciasno – najniższe wyrobisko ma wysokość zaledwie 90 cm. W tym miejscu bardzo przydały się kaski górnicze. Największą atrakcją dla przedszkolaków okazał się jednak przejazd górniczą kolejką karlik.

Na zakończenie dzieci zwiedziły Park12C – BajtelGruba, czyli zabawkową kopalnie dla najmłodszych. Jest ona wypełniona interaktywnymi maszynami, których nie sposób znaleźć na zwykłym placu zabaw. Dzieci odkryły w nim m.in. śrubę Archimedesa, słoneczną zapalniczkę, system zapór wodnych i wodospadów, pompę wodną i spory labirynt. 

Zmęczone, ale pełne wrażeń i bardzo zadowolone wróciły do Wolbromia, gdzie czekali stęsknieni rodzice.