Procedury bezpieczeństwa w Przedszkolu

Instrukcje i procedury bezpieczeństwa zajęć w Przedszkolu

2020/2021

 Organizacja pracy Przedszkola:

 

  1. Przedszkole będzie otwarte w godzinach 6.30-16.00 (ul.Piłsudskiego 25)

 oraz  7.00-15.00 (ul. Mariacka 28)

  1. Prosimy o przyprowadzanie dzieci w godzinach 6.30- 8.30.
  1. W przypadku obecności w przedszkolu małej liczby dzieci, Przedszkole zastrzega możliwość zrezygnowania z podawania obiadów na rzecz suchego prowiantu.

 Procedura organizacji pracy podczas dnia w Przedszkolu:

 

  1. W salach może przebywać maksymalnie określona liczba dzieci zgodnie
    z wytycznymi Głównego Inspektora Sanitarnego
  2. Grupa dzieci wraz z opiekunem w miarę możliwości organizacyjnych będzie przebywać w wyznaczonej i stałej sali
  3. Dzieci do Przedszkola nie zabierają niepotrzebnych przedmiotów i zabawek
  4. Dzieci w Przedszkolu nie leżakują.
  5. Z sali zabaw zostają usunięte przedmioty i  zabawki oraz inne sprzęty, których nie można skutecznie zdezynfekować.
  6. Sale będą wietrzone przynajmniej raz na godzinę
  7. W placówkach będą włączone oczyszczacze powietrza.
  8. Dyrektor lub osoby upoważnione przeprowadzają codzienny monitoring prac porządkowych z uwzględnieniem rekomendacji GIS
  9. Pracownicy są zaopatrzeni w indywidualne środki ochrony osobistej – jednorazowe rękawiczki, , maseczki, przyłbice, fartuchy w celu użycia w razie konieczności np. zabiegów higienicznych u dziecka
  10. W miarę możliwości dzieci będą  korzystały  z pobytu na świeżym powietrzu przy zachowaniu wymaganej odległości od osób trzecich - wyłącznie na terenie Przedszkola
  11. Pracownicy są zobowiązani do pilnowania, aby dzieci często i regularnie myły ręce, szczególnie przed jedzeniem, po skorzystaniu z toalety i po pobycie na świeżym powietrzu, do zorganizowania pokazu właściwego mycia rąk oraz do dawania właściwego przykładu. W łazienkach wywieszono plakaty z zasadami prawidłowego mycia rąk
  12. Wszelkie czynności związane z przygotowywaniem i nakładaniem posiłków wykonywane będą z zachowaniem wszelkich środków ostrożności.
  13. Przebywanie osób trzecich w Przedszkolu jest ograniczone do minimum (obowiązuje stosowanie środków ochronnych: osłona ust i nosa, rękawiczki jednorazowe lub dezynfekcja rąk, tylko osoby bez objawów chorobowych sugerujących infekcję dróg oddechowych) i w wyznaczonych obszarach. Ponadto osoby z zewnątrz obowiązane są wypełnić oświadczenie epidemiologiczne o ryzyku ekspozycji na wirusa SAR-Cov-2 wywołującego chorobę zakaźną COVID-19.

 Procedura przekazania i odbierania dzieci:

 

  1. Rodzice/opiekunowie przy wejściu do budynku  dezynfekują  dłonie lub zakładają rękawiczki ochronne oraz zakrywają usta i nos.
  2. Rodzice w przestrzeni wspólnej (przedsionek, szatnia) zachowują dystans społeczny,   w odniesieniu do pracowników podmiotu jak i  innych dzieci i ich rodziców wynoszący min. 1,5 m.
  3. W szatni może przebywać jednocześnie określona liczba osób gwarantująca utrzymanie dystansu społecznego.
  4. Przed wejściem na salę pracownik obsługi udaje się z dzieckiem do łazienki w celu umycia rąk.
  5. Dzieci do przedszkola są przyprowadzane oraz odbierane tylko przez osoby zdrowe; zalecamy do ustalenia wśród domowników, który rodzic/ opiekun będzie obierał i przyprowadzał dziecko do przedszkola (w miarę możliwości)
  6. Jeżeli w domu przebywa osoba na kwarantannie lub izolacji w warunkach domowych nie wolno przyprowadzać dziecka do przedszkola.
  7. Na terenie przedszkola nie mogą przebywać żadne nieupoważnione osoby (prosimy o nieprzyprowadzanie rodzeństwa naszych podopiecznych do przedszkola).
  8. Kontakt rodziców z pracownikami przedszkola ograniczamy do minimum. Zachęcamy również do kontaktu telefonicznego z nauczycielami (pod numerem przedszkola w godzinach pracy przedszkola) lub mailowego w celu omówienia spraw dotyczących dzieci.
  9. Do przedszkola będą wpuszczane bezwzględnie tylko dzieci zdrowe, bez objawów przeziębienia np. kataru i kaszlu.

 Postępowanie w przypadku podejrzenia choroby zakaźnej u dziecka lub personelu przedszkola w tym zachorowania na COVID-19

 

  1. Do placówki mogą przychodzić jedynie osoby zdrowe. Jeżeli pracownicy lub rodzice dziecka zauważą niepokojące objawy u siebie lub swojego dziecka powinni nie przychodzić do przedszkola oraz skontaktować się telefonicznie ze stacją sanitarno-epidemiologiczną lub oddziałem zakaźnym
  1. Na terenie placówki wyznaczono pomieszczenie (wyposażone m.in. w środki ochrony osobistej i płyn dezynfekujący), w którym będzie można odizolować dziecko u którego zaobserwowano objawy chorobowe, do momentu odebrania przez rodzica/opiekuna prawnego. Pomieszczenie będzie również służyło do izolowania osoby dorosłej z objawami chorobowymi w oczekiwaniu na przyjazd odpowiednich służb
  2. Rodzice/opiekunowie po zawiadomieniu telefonicznym o konieczności odebrania dziecka robią to niezwłocznie
  3. W przypadku zaobserwowania objawów chorobowych u dziecka lub pracownika przedszkole zostanie całościowo zdezynfekowane.

Dyrekcja w zakresie organizacji opieki nad dziećmi każdorazowo stosuje aktualne wytyczne przeciwepidemiczne Głównego Inspektora Sanitarnego dla przedszkoli, oddziałów przedszkolnych w szkole podstawowej i innych form wychowania przedszkolnego oraz instytucji opieki nad dziećmi w wieku do lat 3, wydane na podstawie art. 8a ust. 5 pkt. 2 ustawy z dnia 14 marca 1985 r. o Państwowej Inspekcji Sanitarnej (Dz. U. z 2019 r. poz. 59, oraz z 2020 r. poz. 322, 374 i 567).