"Mały Europejczyk"
21 i 22 maja uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 1 odwiedzili nasze przedszkole oraz oddział przedszkolny, aby w ramach projektu ,,Mały Europejczyk” i akcji ,,Cała Polska czyta dzieciom” zapoznać starsze dzieci z walijską legendę pt. ,,Ritha Gawr”.
Celem spotkania było rozpowszechnienie czytelnictwa oraz przybliżenie dzieciom wiedzy o innych krajach europejskich. Przedszkolakom została przybliżona kultura i tradycja Walii, dowiedziały się, gdzie na mapie Europy znajduje się ten kraj, poznały zabytki i ciekawostki na jej temat.
Serdecznie zapraszamy dzieci ze starszych grup 5,6 latki do udziału w konkursie plastycznym, który dotyczy zilustrowania poznanej legendy pt. ,,Rittha Gawr”
Regulamin konkursu znajduje się na tablicy informacyjnej w przedszkolu oraz zerówce.
Treść legendy zamieszczona jest poniżej
,,RHITA GAWR”
Anglicy nazywają tę górę Snowdon, ponieważ przez większą część roku jest pokryta śniegiem. Walijczycy nazwali ją Yr Wyddfa, ponieważ……
W starożytnych czasach wielu królów rządzących różnymi częściami wyspy
walczyło o dominację i broniło swoich ziem przed gigantami, którzy atakowali ze swoich górskich jaskiń. Rhitta Gawr był najsilniejszym i najbardziej chciwym ze wszystkich gigantów w czasach starożytnych. Rhitta chciał rządzić. Zaczął od zaatakowania dwóch lokalnych królów, których królestwa były osłabione po latach wojen. Rhitta odcinał brody królów - symbol ich siły – i tkał z nich płaszcz, aby udowodnić swoje zwycięstwo.
Dwudziestu ośmiu królów Wielkiej Brytanii - postanowiło zaatakować Rhittę, ale zostali pokonani. Dwadzieścia osiem bród zostało dodanych do peleryny i gigant ogłosił się Królem Wielkiej Brytanii. Każda broda sprawiała, że Rhitta był silniejszy i potężniejszy. Ale brakowało jednej brody – brody króla Saksonii Artura. Wysłano zatem posłańca do Króla Artura - każąc mu odciąć brodę i wysłać ją do Rhitty aby dopełniła jego płaszcz. Oczywiście, król Artur nigdy się na to nie zgodził i wraz z armią swoich rycerzy wyruszył na spotkanie z chciwym olbrzymem.
Król i Giant spotkali się o świcie na najwyższym szczycie gór. Bitwa była gorąca, zażarta i okrutna – wokół pełno było roztrzaskanych mieczy, pogiętych zbroi i rozdartych tarcz. Obaj król i gigant zostali ranni podczas bitwy, ale Artur ostatkiem sił podniósł swój miecz - Caledfwlch - i wbił głęboko w czaszkę Rhitty. Panowanie strachu i przemocy dobiegło końca, a zwolennicy Rhitty poddali się.
Miejsce to stało się znane jako Gwiddfa Rhitta, "Grób Rhitty", który z biegiem czasu stał się Yr Wyddfa. Starożytne imię, ukrywające starożytną i chciwą tajemnicę.
- Utworzono: poniedziałek, 21, maj 2018 12:20