PRZEDSZKOLE „MISIA USZATKA ” JUŻ PO RAZ 15 CZYTA
W RAMACH AKCJI „CAŁA POLSKA CZYTA DZIECIOM”
„Bez względu na to ile masz zajęć,
najważniejszą rzeczą, jaką możesz zrobić
dla przyszłości swojego dziecka,
oprócz okazywania mu miłości przez przytulanie,
jest codzienne głośne czytanie
oraz radykalne ograniczenie telewizji”.
Jim Trelease
Czytanie dzieciom bajek ma niezmiernie istotny wpływ na rozwój umysłu i osobowości dziecka. Czytanie w dobie XXI wieku jest ważniejsze niż kiedykolwiek wcześniej. Dlaczego? Ze względu na szybką dezaktualizację danych, szybkie przyrastanie nowych informacji oraz swoistą „lawinę informacyjną”, jaką serwują nam media. Niestety, dzieci XXI wieku wychowują się w kulturze telewizyjnej, która nie tylko nie rozwija u maluchów myślenia i koncentracji uwagi, ale dodatkowo znieczula na agresję i wywołuje u niejednego małego widza lęki i niepokoje. Wydaje się, że sięganie po książki naszych babć czy mam jest staroświeckie. Badania naukowe potwierdzają jednak, że czytanie dzieciom bajek ma zbawienny wpływ na psychikę malucha oraz stymulację jego rozwoju poznawczego. Rozumiejąc to i doceniając nasze przedszkole przystąpiło
w bieżącym roku szkolnym do realizacji programu: „Mały Miś w świecie wielkiej literatury” oraz po raz kolejny przyłączyło się do akcji: „Cała Polska czyta dzieciom”.
Zadaniem przedszkolaków biorących udział w w/w programie była opieka nad wybranym, grupowym misiem, zaangażowanie rodziców do czytania bajek w domu oraz wspólne (dziecko, rodzic) wykonanie rysunków o przeczytanych tekstach. W ten sposób powstały wspaniałe, grupowe „dzienniki podróży”, które są dowodem na to, że każda książka to nowa przygoda, podczas której można poznać niesamowite krainy i fantastycznych bohaterów.
W ramach realizacji cyklu „Piękna nasza Polska cała” tydzień czytania dzieciom bajek przebiegał w tym roku pod hasłem: „Książki czytamy – Polskę poznamy”,a do wspólnego czytaniazaproszono:panią Agatę Pabian z Miejskiej Biblioteki Publicznej; panią Ewę Stadtmüller – poetkę i pisarkę, autorkę wielu książek dla dzieci i młodzieży; panią Kingę Matogę – Zagrajczuk – przedstawicielkę wydawnictwa MAC Edukacja, panią Lidię Musiał – prezesa Stowarzyszenia Koła Gospodyń Wiejskich „Kłos” oraz panów: Rafała Rogalskiego i Konrada Kuliga, rekonstruktorów Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Koło Olkusz.
Goście z dużym zaangażowaniem, pomysłowością i fantazją, a nawet z podziałem na rolę oraz z wykorzystaniem kukiełek, pacynek i ilustracji czytali i opowiadali dzieciom bajki, wiersze, opowiadania i legendy związane z Polską, zachęcając tym samym najmłodszych do codziennego kontaktu z książką. Jednocześnie, zgodnie z hasłem przewodnim, przedszkolaki poznały ciekawe fakty związane z tradycją oraz historią naszego kraju. Przypomniały i utrwaliły sobie najbardziej znane legendy o Krakowie i Warszawie, mogły podziwiać tradycyjny strój krakowski oraz mundury żołnierzy polskich z okresu I i II wojny światowej.
Jeśli chcemy żyć w kraju mądrych, uczciwych i kulturalnych ludzi, zadbajmy o to, by codzienne głośne czytanie stało się priorytetem w naszym domu. Więź z rodzicami, wzmocniona czytaniem, daje dziecku siłę do pokonywania wielu pokus i zagrożeń. CZYTAJMY DZIECIOM 20 MINUT DZIENNIE. CODZIENNIE!
Dyrekcja i nauczycielki Przedszkola „Misia Uszatka” w imieniu przedszkolaków dziękują wszystkim, którzy włączyli się do akcji czytania dzieciom pięknej literatury dziecięcej.
Dziękujemy również państwu Annie i Michałowi Ruskom za zorganizowanie bardzo ciekawego spotkania z pisarką – panią Ewą Stadtmüller.