Spotkanie ze strażakami

                                                 

 

12 maja br., w piękny słoneczny dzień, 5,6-latki z grup: „Biedronki” i „Zajączki” wybrały się na wycieczkę do Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej Państwowej Straży Pożarnej w Wolbromiu. Była to niezwykła okazja do zapoznania się z trudną, niebezpieczną i bardzo odpowiedzialną, pracą strażaka, sprzętem i wozami strażackimi.

Podczas spotkania dzieci dowiedziały się w jakich okolicznościach można wezwać straż pożarną, zwiedziły punkt alarmowy, salę szkoleń, magazynu sprzętu ochrony indywidualnej oraz garaże ze sprzętem pożarniczym. Zobaczyły jak szybko strażacy szykują się do akcji i zjeżdżają po rurze do garażu. Poznały sposoby alarmowania oraz zachowania się w przypadku zagrożenia – pożaru, burzy, wypadku. Jak zawsze największe zainteresowanie wzbudził wóz strażacki i jego wyposażenie. Dzieci mogły z bliska obejrzeć węże, działka wodno- pianowe, toporki, stojak hydrantowy, aparat oddechowy, butlę ze sprężonym powietrzem, przecinarkę do stali i nożyce hydrauliczne. Ogromną atrakcją okazało się także przymierzanie hełmu strażackiego, zwiedzanie wnętrza wozu strażackiego oraz lanie wody z węża strażackiego.

Wizyta w straży pożarnej to doskonała forma edukacyjnego uświadomienia dzieciom zasad bezpieczeństwa oraz zachowania się w przypadku pożaru, wypadku i innych zagrożeń.
Po takiej wycieczce wszystkie dzieciaki zgodnie przyznały, że ten zawód bardzo im się podoba, a niejedno dziecko w przyszłości chciałoby zostać strażakiem.

Za miłe spotkanie, świetne przeżycia oraz rewelacyjne przybliżenie swojego zawodu wszystkim strażakom bardzo dziękujemy!