Poznajemy pracę strażaków

 

 
W celu wzbogacenia wiadomości na temat pracy strażaka i ochrony przeciwpożarowej 6-latki z grupy „Zajączki” udały się na wycieczkę do Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej Państwowej Straży Pożarnej w Wolbromiu. 

 

 

Zawód strażaka wymaga odpowiednich predyspozycji, wyjątkowej sprawności, dobrej organizacji i niezwykłego poświęcenia. Uczy szacunku do drugiego człowieka i niesienia pomocy, nierzadko z narażeniem własnego życia. Zainteresowanie tym zawodem w dzieciństwie jest ogromne, niemal każdy mały chłopiec marzy o tym, by w przyszłości zostać strażakiem.
 Podczas spotkania w strażnicy dzieci wysłuchały wielu ciekawostek o trudnej i niebezpiecznej pracy strażaka. Dowiedziały się, w jakich okolicznościach można wezwać straż pożarną oraz utrwaliły numer alarmowy – 998. Zaprezentowane zostały stroje strażackie i hełmy, które dzieci chętnie przymierzały. Przedszkolaki zwiedziły punkt alarmowy, salę szkoleń oraz garaże ze sprzętem pożarniczym. Zobaczyły jak szybko strażacy szykują się do akcji i zjeżdżają po rurze do garażu. Poznały sposoby alarmowania oraz zachowania się w przypadku zagrożenia – pożaru, burzy, wypadku. Jak zawsze największe zainteresowanie wzbudził wóz strażacki i jego wyposażenie. Dzieci mogły z bliska obejrzeć węże, działka wodno-pianowe, toporki, stojak hydrantowy, aparat oddechowy, butlę ze sprężonym powietrzem, przecinarkę do stali i nożyce hydrauliczne Na koniec kilku ochotników wspólnie ze strażakami, mogło  lać wodę z węża strażackiego. Po tylu wrażeniach wszystkie      
6-latki zgodnie przyznały, że zawód strażaka bardzo im się podoba. 


Za miłe spotkanie wszystkim strażakom bardzo dziękujemy!