Aktualności

Lekcja Patriotyzmu

Jest w każdym naszym słowie,
a słowa są najprostsze -
chleb, mama, dom gościnny,
i Wisła, i Mazowsze.

I jest w czerwieni maków,
i w białych kwiatach wiśni,
w piosenkach wszystkich ptaków
i w każdej naszej myśli.

W mazurku chopinowskim,
i w czarnym węglu Śląska,
i tu, gdzie serce mówi,
że to jest właśnie Polska.

Święto Niepodległości to lekcja patriotyzmu nie tylko dla dorosłych, ale także dla tych najmłodszych czyli przedszkolaków. Dlatego w dniu 10 listopada w naszym przedszkolu uroczyście obchodziliśmy 102 rocznicę odzyskania przez nasz kraj niepodległości.

 

 W uroczystości wzięły udział wszystkie grupy wiekowe. Szacunek i miłość do Ojczyzny najmłodsi wyrazili poprzez recytację wierszy i pieśni o charakterze patriotycznym oraz tańce takie jak „Krakowiak” czy „Płynie Wisła, płynie”. Dzieci  wspólnie recytowały znany wszystkim Polakom „Katechizm polskiego dziecka ” Władysława Bełzy, rozwiązywały zagadki, rozpoznawały znanych Polaków na ilustracjach oraz malowały i wyklejały symbole narodowe. Nie zabrakło zabawy przy piosence „Jestem Polką i Polakiem”. Galowe stroje, biało – czerwone kotyliony przygotowane przez rodziców oraz wystrój sal dopełniły podniosłą atmosferę uroczystości. Dokładnie o godzinie 11.11 wszystkie grupy odśpiewały czterozwrotkowy hymn Polski, przyłączając się tym samym do ogólnopolskiej akcji ogłoszonej przez Ministerstwo Obrony Narodowej „Szkoła , przedszkole do hymnu”. Na zakończenie przedszkolaki obejrzały film Instytutu Pamięci Narodowej „Polak Mały”, który przybliżył dzieciom znaczenie symboli narodowych.

Dzień Niepodległości stał się bardzo radosnym dniem w naszym przedszkolu i mamy nadzieję, że zapadnie on w pamięci naszych „Małych Polaków”. Dzięki udziałowi w tego typu uroczystościach  dzieci od najmłodszych lat uczą się patriotyzmu, kształtują pozytywne postawy i uczucia patriotyczne.