Aktualności

Z ekologią i sztuką za pan brat – wycieczka do galerii sztuki „Sklep ze Sztuką” i Muzeum Zabawek w Kielcach

 

       W związku z realizowanym przez nasze przedszkole programem ekologicznym „ Każdy przedszkolak mały i duży dba o przyrodę i przyrodzie służy” dzieci z grup zerowych „Wiewiórki’ i „Misie” wraz z wychowawczyniami, p. Mariolą Kantor i p. Beatą Strojną, wybrały się na wycieczkę do Kielc.

Najpierw dzieci zwiedziły galerię sztuki, gdzie miały możliwość zapoznać się z „Historią sztuki w pigułce” przedstawioną przystępnym językiem przez właściciela galerii, p. Grzegorza Degejdę. W kolorowej scenerii obrazów malarki, Magdaleny Połacik oraz ilustratorki książek dla dzieci, Aleksandry Makowskiej, jak również innych malarzy, poznały różne techniki malarskie, pojęcie symbolizmu, surrealizmu, sztuki widzenia świata oczami artysty, kadrowania, grafiki, obrazu abstrakcyjnego. Bawiły się w skojarzenia i próbowały nadawać poszczególnym obrazom tytuły. 

     Następnie udały się do pracowni oprawy obrazów. Okazało się, że ramy w tej pracowni wykonane są w większości z drewna stokowego pozyskanego po wichurach lub powodziach. I tu przedszkolaki miały okazję stworzyć swoje malarskie dzieła sztuki, które na miejscu zostały oprawione. Z wielkim zainteresowaniem śledziły kolejne etapy powstawania ram, które były uwieńczeniem powstałych prac.

     W drodze do Muzeum Zabawek dzieci obejrzały miejską rzeźbę puryfikacyjną wykonaną przez artystę, Kubę Bąkowskiego. Ten „zjadacz kurzu” wyposażony jest w system tłoczący powietrze przez zespół filtrów. W muzeum wielką radość sprawiły naszym milusińskim zabawki z różnych epok, ale największą atrakcją okazała się zabawka przestrzenna - kolejka elektryczna - najbardziej przypominająca im te współczesne.

    Wycieczka dostarczyła naszym sześciolatkom wielu pozytywnych wrażeń. Dzieci uwrażliwiły się w temacie ekologii, zapoznały się ze sposobami wykorzystania drewna, dowiedziały się, jak ważną rzeczą jest walka ze smogiem. Dużo radości dostarczyły im warsztaty plastyczne, podczas których samodzielnie malowały obrazy na płótnie. Ale chyba największą przyjemność sprawił dzieciom fakt, iż dzieła, które wykonały, mogły zabrać ze sobą. Jako miła pamiątka staną się ozdobą sal przedszkolnych, w myśl słów Konfucjusza: „Powiedz mi, a zapomnę, pokaż - a zapamiętam, pozwól mi działać, a zrozumiem”. Odwdzięczyły się zresztą tym samym panu Degejdzie, wręczając mu obrazek z podziękowaniem za ciekawe i pożyteczne spotkanie.